Wycieczka 1 czerwca 2008
Dodane przez admin dnia 20.04.2008
1 czerwca 2008 - trasa Jaworznia-Jaworznia Gniewce-Piekoszów
Spotkanie godz. 9.35 Kielce ul. Żytnia

Wycieczka rowerowa
Trasa: Kielce -Szczukowskie Górki- Jaworznia- Janów- Białogon –Kielce
Miejsce spotkania: mostek na Silnicy ul.Sienkiewicza godz.9.30.
Przewodnik: Ryszard Garus


1 czerwca 2008 przypada 100. rocznica urodzin Jana Bernasiewicza, rzeźbiarza świętokrzyskiego, twórcy ogrodu rzeźb. Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska organizuje wycieczkę śladami tego artysty na trasie Jaworznia-Jaworznia Gniewce-Piekoszów
Jan Bernasiewicz, zwany w Jaworzni Bernasiem, urodził się 1 czerwca 1908 r.w rodzinie owczarzy. Ojciec, Władysław pochodził z okolic Kluczewska. Około roku1900, kiedy parcelowano dwór w Jaworzni, kupił w Gniewcach ziemię ,wybudował zagrodę i prowadził osiadłe życie, nieźle gospodarując. Jan był przedostatnim dzieckiem, fizycznie nie dość rozwiniętym i słabym. Chroniono go od ciężkich prac pasł gęsi, owce i krowy. Do szkoły zaczął chodzić, kiedy miał 10 lat. Skończył dwa oddziały, gdyż matka uważała za ważniejsze dozorowanie bydła. W roku 1955 Jan ożenił się z Marią Przygodzką, pochodzącą z Korytnicy w Jędrzejowskim. Wraz z żoną na skwerku ziemi i w sąsiedztwie własnoręcznie skleconej lepianki powołał do życia ogród sponad 300 wykonanymi przez siebie rzeźbami.
Nad bramą do ogrodu zawiesił napis ,,Tutaj wolno myśleć, mówić, śpiewać, pisać i robić co Polski dotyczy”. W swojej twórczości porównywany był do Nikifora. Nie posiadał żadnego przygotowania teoretycznego, stworzył własny styl i jako prosty człowiek osiągnął zdumiewające rezultaty. Jeszcze za jego życia ogród rzeźb często i tłumnie odwiedzali Niemcy, a także przedstawiciele telewizji, radia i prasy.
Sąsiedzi i mieszkańcy okolicznych wsi korzystali z umiejętności "Bernasia" w dziedzinie przepowiadania przyszłości i wróżenia. Po rodzicach posiadł znajomość zielarstwa - umiał dobrać odpowiednie zioła z zależności od zgłaszanych mu dolegliwości.
Bernasiewicz żył i tworzył w rodzinnej wsi. Swoich rzeźb nigdy nie sprzedawał, rzadko też nimi kogoś obdarowywał, dlatego cały zbiór zachował się i nie uległ rozproszeniu.
Rzeźby z ogrodu wraz z zachowanymi zdjęciami i pamiątkami od 1991 roku eksponowane są w skansenie w Tokarni na wystawie stałej zatytułowanej "Ocalić od zapomnienia. Jan Bernasiewicz, twórca ogrodu rzeźb". Zachowały się pamiętniki, które spisywał za życia. Opisane są w nich niemal wszystkie stworzone rzeźby.