Aktualności ˇ Galeria zdjęćSaturday, May 04, 2024
Logo
Nawigacja
Aktualności
O nas
Kontakt
Imprezy
Nasze wydawnictwa
Galeria zdjęć
Ciekawostki z regionu
Zamówienia
Ogłoszenia
Rady praktyczne
Forum

Wycieczki dla seniorów i osób niepełnosprawnych
Wydawnictwo JP

Wydawnictwo JP
Poznaj Kielce dotykiem

Ścieżka turystyczna po Kielcach dla osób niepełnosprawnych
Pole biwakowe w Chęcinach

Pole biwakowe pod zamkiem 604 214 778
.
.
Polecamy
Kopalnie miedzianogórskie

POLECAMY Kopalnie miedzianogórskie
Marmury
zabytkinauboczu.pl
Muzeum Samochodu Papieskiego
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Wycieczka 13 lipca 2008
13 lipca - trasa: Kajetanów-Rezerwat Barcza-Barcza
Prowadzący: Jacek Skrzypczak
Miejsce zbiórki: Kielce ul. Czarnowska (przy dawnym kinie Romantica-przystanek MPK) godz.7.50


Wycieczka 1 czerwca 2008
1 czerwca 2008 - trasa Jaworznia-Jaworznia Gniewce-Piekoszów
Spotkanie godz. 9.35 Kielce ul. Żytnia

Wycieczka rowerowa
Trasa: Kielce -Szczukowskie Górki- Jaworznia- Janów- Białogon –Kielce
Miejsce spotkania: mostek na Silnicy ul.Sienkiewicza godz.9.30.
Przewodnik: Ryszard Garus


1 czerwca 2008 przypada 100. rocznica urodzin Jana Bernasiewicza, rzeźbiarza świętokrzyskiego, twórcy ogrodu rzeźb. Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska organizuje wycieczkę śladami tego artysty na trasie Jaworznia-Jaworznia Gniewce-Piekoszów
Jan Bernasiewicz, zwany w Jaworzni Bernasiem, urodził się 1 czerwca 1908 r.w rodzinie owczarzy. Ojciec, Władysław pochodził z okolic Kluczewska. Około roku1900, kiedy parcelowano dwór w Jaworzni, kupił w Gniewcach ziemię ,wybudował zagrodę i prowadził osiadłe życie, nieźle gospodarując. Jan był przedostatnim dzieckiem, fizycznie nie dość rozwiniętym i słabym. Chroniono go od ciężkich prac pasł gęsi, owce i krowy. Do szkoły zaczął chodzić, kiedy miał 10 lat. Skończył dwa oddziały, gdyż matka uważała za ważniejsze dozorowanie bydła. W roku 1955 Jan ożenił się z Marią Przygodzką, pochodzącą z Korytnicy w Jędrzejowskim. Wraz z żoną na skwerku ziemi i w sąsiedztwie własnoręcznie skleconej lepianki powołał do życia ogród sponad 300 wykonanymi przez siebie rzeźbami.
Nad bramą do ogrodu zawiesił napis ,,Tutaj wolno myśleć, mówić, śpiewać, pisać i robić co Polski dotyczy”. W swojej twórczości porównywany był do Nikifora. Nie posiadał żadnego przygotowania teoretycznego, stworzył własny styl i jako prosty człowiek osiągnął zdumiewające rezultaty. Jeszcze za jego życia ogród rzeźb często i tłumnie odwiedzali Niemcy, a także przedstawiciele telewizji, radia i prasy.
Sąsiedzi i mieszkańcy okolicznych wsi korzystali z umiejętności "Bernasia" w dziedzinie przepowiadania przyszłości i wróżenia. Po rodzicach posiadł znajomość zielarstwa - umiał dobrać odpowiednie zioła z zależności od zgłaszanych mu dolegliwości.
Bernasiewicz żył i tworzył w rodzinnej wsi. Swoich rzeźb nigdy nie sprzedawał, rzadko też nimi kogoś obdarowywał, dlatego cały zbiór zachował się i nie uległ rozproszeniu.
Rzeźby z ogrodu wraz z zachowanymi zdjęciami i pamiątkami od 1991 roku eksponowane są w skansenie w Tokarni na wystawie stałej zatytułowanej "Ocalić od zapomnienia. Jan Bernasiewicz, twórca ogrodu rzeźb". Zachowały się pamiętniki, które spisywał za życia. Opisane są w nich niemal wszystkie stworzone rzeźby.


Strona 76 z 76 << < 73 74 75 76
Copyright © 2007

3489225 Unikalnych wizyt
Informacja o cookies - WAŻNE !!!